понедельник, 23 марта 2009 г.

Семінар 4. Знеліснення


Знеліснення – це процес перетворення зайнятих лісом земель на угіддя без дерев, такі як пасовища, городи, пустирі тощо. 

Причини знеліснення:
- вирублення лісів без достатньої висадки нових дерев
- пожежі
- урагани
- повені
- кислотні дощі
- інше

Наслідки знеліснення:
- зменшення біорізноманіття
- посилення парникового ефекту
- зменшення запасів деревини
- зсуви грунтів

Єдиний спосіб спостереження за масштабами знеліснення – супутникові зйомки Землі. 1 знімок – $ 5 тисяч.

Країни, що втратили великі площі тропічних лісів: Мексика, Індія, Філіппіни, Індонезія, Таїланд, М’янма, Малайзія, Бангладеш, Китай, Шрі-Ланка, Лаос, Конго, Ліберія, Гвінея, Гана, Кот-д’Івуар.

Щороку на планеті зникає 13 мільйонів гектарів лісу, що дорівнює площі Греції або Нікарагуа. Знеліснення є другою після енерговикористання причиною глобального потепління. На його долю припадає 20% викидів парникових газів.

Дзеркало тижня
1. До теми знеліснення звертаються досить рідко, проте грунтовно. Не зважаючи на меншу кількість публікацій у кількісному вимірі, саме матеріали ДТ дозволили краще розібратися в темі.
2. Інформаційними приводами ставали і природні катаклізми, як-то пожежі на Херсонщині та повені в Карпатах, і тенденції у розвитку цієї галузі, зокрема зникнення смерекових лісів, дослідження питання права власності на ліси, а також День працівника лісу.
3. Усі матеріали були збалансованими та об’єктивними. Лише в одній публікації містився розлогий матеріал із роздумами та аналізом голови Державного комітету лісового господарства України Миколою Колісниченком, який варто було оформити у вигляді інтерв’ю, або, принаймні розбити на підтеми.
4. У цих матеріалах, окрім констатації фактів, були і пропозиції вирішення проблеми, досвід інших країн, запропоновані думки експертів.
5. Важко обрати одну вдалу, оскільки всі вони зроблені якісно. Єдина заувага до матеріалу із Миколою Колісниченком.

Україна Молода
1. Проблеми знеліснення торкається досить мало. Статті якісні.
2. Медіа приводи – пожежі на Херсонщині, повінь, День працівника лісу.
3. Чітко простежується замовник статті «Ліс на ріллі», яким є генеральний директор агролісогосподарського підприємства «Сумиоблагроліс». У решті матеріалів журналісти намагалися збалансовано подавати інформацію. Однак у статті «Ліс рубають – вода приходить» подано лише думку президента України В.Ющенка про вирубування лісів, як основну причину повені. 
4. Матеріали цього видання не лише констатували факти, але і пропонували шляхи виходу із кризових ситуацій, консультуючись із експертами та звертаючись до міжнародного досвіду.
5. Найвдалішим було інтерв’ю із академіком Лісівничої академії наук України, доктором біологічних наук Василем Парпаном, де співрозмовники розібралися у проблемі і змогли просто донести це читачам. Невдалим було повідомлення «Ліс рубають – вода приходить» через його однобокість.

Щотижневик «Вгору»
1. Видання рідко торкається теми знеліснення та вирубки лісів, а якщо все-таке пишуть – то досить вузькоспеціалізовано, наприклад, про особливості лісозаготівлі, вартість деревини після пожежі та специфіку роботи лісника, тощо. Найбільше публікацій припало на 2007 рік. Серед небагатьох статей, які вдалося знайти, одна стаття наполовину слово в слово «запозичена» із ДТ, вона ж була найвдалішою. 
2. Основними інформаційними приводами до написання статей були пожежі, а також крадіжка лісу та незаконне вирубування.
3. Важко простежити замовників матеріалів. Слово надається і науковцям, і членам партій (Партія зелених), правоохоронцям, очевидцям подій. 
4. Переважає констатація фактів (пожежі, розкрадання лісу).
5. Вдалою можна назвати статтю «Дорога до пустелі»: цікаві герої, добре проілюстрована проблема, наведено приклад охорони лісу місцевими мешканцями. Слабшою була стаття «Лісівники – не термінатори» - забагато цифр і відхилень від теми, які лише заплутують.

Gazeta.ua
1. Доволі систематичне висвітлення теми знеліснення, або дотичних до неї тем. За минулий рік з’явилося більше десяти публікацій, більшість із них – влітку та восени. Проте майже немає публікацій за 2007-2006 роки.
2. Медіа приводами для матеріалів цього джерела є у більшості випадків певні дії уряду – затвердження законів та постанов, заяви чиновників і лише у одиничних випадках – стихійні лиха (повені).
3. Замовника матеріалу складно простежити, але «позитивними героями» у більшості публікацій є Юлія Тимошенко та Кабмін.
4. У матеріалах домінує констатація того, що відбулося затвердження певної постанови чи закону, в одиничних випадках робляться спроби проаналізувати цей закон, ще менше випадків – коли надається точка зору експерта з цього приводу, його оцінка того чи іншого закону.
5. «Губернатор Прикарпаття не вважає вирубку лісу причиною повені» - відверто невдалий матеріал, бо є якимсь порожнім, нібито недопрацьованим; є лише млява заява чиновника та дуже загальна спроба подати протилежну думку (останній абзац). 
«До 2030 року зникне половина тропічних лісів Амазонки» - вдалий і дуже цікавий матеріал.  

Derevo.info
1. Інтернет-видання систематично висвітлювало тему знеліснення, вирубки лісів, лісових пожеж. Багато писали у 2008 році та на початку поточного. Однак, більшість матеріалів – невеликі замітки та повідомлення, тож їм часто бракувало грунтовності.
2. Медіа приводами публікацій ставали пропозиції науковців та працівників галузі щодо збереження лісів, поліпшення методів ведення лісового господарства, прийняття постанов та законів, які стосуються галузі, результати досліджень.
3. Замовник не простежується, матеріали є об’єктивними.
4. Здебільшого у матеріалах цього видання простежувалася констатація фактів, але багато публікацій розказували про нові можливості, проте не було системного аналізу.

5. Основною підставою для критики є поверховість деяких матеріалів (наприклад, публікація про ялинки до Нового року). Вдалим матеріалом є стаття «Карпатам — природозбережні технології лісозаготівель»: чітко формулюється проблема та пропонуються конкретні шляхи її вирішення.

Висновки:

1. Чи є медіа, яке порівняно більше за інші висвітлює обрану екологічну проблему?
2. Хто/що створює медіа приводи: кризові явища/катастрофи, донори, приватні компанії… 
3. Хто є замовником матеріалу? 
4. Що домінує у матеріалах: констатація проблеми, шляхи вирішення, досвід зарубіжних країн…?
5. Навести вдалий і невдалий приклади висвітлення екологічної проблеми.

1. Із розглянутих видань більше за інші темі знеліснення приділяло увагу спеціалізоване інтенрет-видання derevo.info. Решта видань пишуть на цю екологічну проблему час від часу або регулярно. Найгрунтовніші матеріали містилися у «Дзеркалі тижня».

2. Частота повідомлень та статей про знеліснення варіювала залежно від різних подій. Особливо підвищувалася під час і після пожеж, повеней та інших природних катаклізмів. Другими за частотою є матеріали про незаконне вирубування лісів. Також медіа приводами ставали День працівника лісу, прийняття законів та постанов, і дуже рідко – пропозиції від науковців чи громадських організацій щодо поліпшення методів ведення лісового господарства.
Дуже часто знеліснення і вирубування лісів згадується у інших контекстах, зокрема, наприклад стаття про коал, що живуть лише в евкаліптових лісах, а ці ліси поступово зникають, або про парниковий ефект, де обов’язково згадують вирубування лісів, або про міжнародні конференції, де торкаються екологічних проблем.

3. Більшість матеріалів, особливо невеликі замітки, є збалансованими. Решта ж матеріалів, на нашу думку, мала замовників: власники агропідприємств та лісових господарств (наприклад, «Сумиоблагроліс»), серед політиків найчастіше фігурувало ім’я Юлії Тимошенко.

4. Всі видання більш менш докладно констатували проблему, перечисляли мінуси, наводили всі сумні наслідки. Та мало хто пробував показати альтернативу та шлях вирішення проблеми. На диво не багато було звернень до досвіду зарубіжних країн, як у «ДТ», «УМ» та і в інтернет-виданнях. Ще хотілося відзначити «ДТ», яке єдине давало історчну перспективу, і саме це допомагає зрозуміти, чому і коли виникли херсонські ліси, та чому зникає карпатська смерека.

5. Запам’яталися статті Дар'ї Аверченко «Пустеля повертається. У цьому році ліси на Херсонщині горіли… 367 разів», інтерв’ю із Ярославом Целенем про масове всихання карпатської смереки, матеріал «ДТ» про те, що вирубка лісів не впливає на повені, та невелика замітка із gazetа.ua про зникнення половини тропічних лісів Амазонки до 2030 року.

Погано написані та неінформативні статті про новорічні ялинки (derevo.info), однобока стаття «УМ» «Ліс рубають — вода приходить».


Комментариев нет:

Отправить комментарий