вторник, 17 февраля 2009 г.

Семінар 2. Пишіть вірші – і будете здорові!

Написання віршів та пісень може покращувати розумове та психічне здоров’я людини. Це з’ясував нейробіолог Метью Ліберман із Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі.

Дослідник запевняє, що таке захоплення допомагає мозку регулювати емоції та зменшує почуття занепокоєння, страху чи суму. Процес створення текстів про особистий досвід немовби очищує, бо притамовує діяльність ділянок мозку, пов’язаних із емоційними сплесками, та підвищує активність тієї частини, яка відповідає за самоконтроль. 

Вчений підкреслює, що вірші або проза позитивно впливають на автора не залежно від їх якості. Ліберман зазначив: «Я думаю, що писання може бути корисним для всіх, хто веде щоденник або пише сумні ліричні пісні – нехай, вони ніколи й не пролунають по радіо».
Щоб досягти позитивного результату, потрібно просто писати про свій досвід, але ніби відсторонено та незацікавлено. Оскільки ефект писання абсолютно зникає, якщо з-під пера виходять занадто яскраві або багаті на описи тексти, оскільки в процесі написання автору доводиться наново переживати свою психологічну травму. Також немає ефекту тоді, коли текст друкується на комп’ютері.

Також вчений з’ясував, що коли ми ведемо щоденник, ми стаємо хоч трохи щасливішими. Психологи говорять, що існує так званий «ефект Бриджит Джонс», який полягає в тому, що сповідуючись щоденнику про власні переживання та почуття, ми допомагаємо нашому мозку регулювати емоційні сплески, долати розчарування, відновлювати баланс розуму та почуттів та, врешті-решт, стаємо хоч трохи щасливішими та спокійнішими. 

Тепер вчені мають намір розробити методи лікування, що спиратимуться на відкриття Лібермана. Адже нейробіолог в ході дослідження також довів терапевтичну силу написання текстів. Він просканував мозок тридцяти добровольців, коли вони у віршах або прозі описували сумні ситуації. Ліберман виявив, що ця діяльність зменшує активність мозочної мигдалини, яка пов’язана із хвилюванням та страхом, та підвищує активність ділянки у префронтальній корі мозку, яка регулює розумові здібності.

Також цікавим є інший результат цього ж дослідження: ефективніше діє написання текстів на чоловіків, ніж на жінок. Ліберман пояснює це тим, що жінки набагато легше висловлюють свої почуття словами, для чоловіків же це більш складний процес, подібний до написання роману. 

Комментариев нет:

Отправить комментарий